Potřebuji si vyřídit:
1. Stavby a rekonstrukce
2. Vrty, studny, garáže, drobné stavby, přípojky, kolaudace
3. Kácení stromů
4. Vjezdy mimo silnice a místní komunikace
5. Vstup do klidového území
6. Sportovní a turistické akce
7. Filmové natáčení
8. Let dronem, modelem letadla
9. Výzkum a monitoring
10. Jiné
1. Stavby a rekonstrukce
S ohledem na ochranu přírodního prostředí a typického krajinného rázu je stavební činnosti věnována velká pozornost. Především u staveb většího rozsahu doporučujeme předem informovat se na podmínky výstavby v dané lokalitě a záměr konzultovat ještě před zpracováním vlastní projektové dokumentace. Rádi Vám zodpovíme dotazy formou předběžné informace.
Kontaktní místo pro konzultaci stavebního záměru: pracoviště Děčín, ul. Teplická 424/69
S ohledem na časovou náročnost doporučujeme osobní konzultaci předem domluvit s odborným referentem oddělení územního plánování a staveb (odkaz na kontakty)
POZOR: PRO ŽÁDOSTI PODANÉ OD 1. 7. 2024 PLATÍ NOVÁ PRÁVNÍ ÚPRAVA (NOVÝ STAVEBNÍ ZÁKON).
Správa NP ke stavebním záměrům vydává společné rozhodnutí, které zahrnuje všechny souhlasy, povolení nebo jiná rozhodnutí, závazná stanoviska anebo vyjádření, které by jinak k posuzovanému záměru měly být vydány. Zpracování žádosti proto musí být precizní. Doporučujeme záměr konzultovat předem s odpovědnými pracovníky a předejít tak administrativním překážkám.
U stavebních záměrů/terénních úprav, pro které stavební zákon nevyžaduje vydání stavebního povolení, vydává Správa NP rozhodnutí – souhlas podle § 44 zákona.
2. Vrty, studny, garáže, drobné stavby, přípojky, kolaudace
Záměry, ke kterým vydala Správa NP souhlas formou opatření obecné povahy a není nutné samostatně žádat:
2.1 Vrty a studny
- geologické práce (průzkumné vrty) spojené se zásahem do pozemku, jejichž cílem je následné využití průzkumného díla k jímání podzemní vody
- stavby vodních děl - studny (kopané studny, vrtané studny)
- povolení k nakládání s podzemními vodami k jejich odběru za účelem individuálního zásobování domácností
- vrty pro využívání energetického potenciálu podzemních vod, z nichž se neodebírá nebo nečerpá podzemní voda
- souhlas k povolení dle stavebního zákona k užívání a kolaudaci staveb specifikovaných výše
- podrobněji viz vlastní znění OOP č. j. SNPCS 02122/2025
2.2 Garáže, drobné stavby, přípojky, kolaudace
- souhlas s vydáním kolaudačního rozhodnutí a s povolením předčasného užívání nebo zkušebního provozu podle stavebního zákona
- souhlas s vydáním povolení podle stavebního zákona ke stavbám garáží
- souhlas s vydáním povolení podle stavebního zákona k přípojkám sítí technické infrastruktury
- souhlas s prováděním drobných staveb
- podrobněji viz vlastní znění OOP č. j. SNPCS 02120/2025
V případě, že si nejste jistí, zda Váš záměr/situace vyhovuje stanoveným podmínkám ve vydaných opatřeních, obraťte se ke konzultaci na odpovědné referenty, případně je možné požádat o předběžnou informaci.
3. Kácení stromů
Pokud je o kácení žádáno v souvislosti s plánovanou stavbou, bude se řešit zároveň se žádostí o souhlas se stavbou, nepodávejte žádost samostatně.
Kdo je kompetentní řešit žádost o povolení kácení?
Povolení ke kácení dřevin se podle § 8 odst. 3 zákona nevyžaduje:
a) pro dřeviny o obvodu kmene do 80 cm měřeného ve výšce 130 cm nad zemí,
b) pro zapojené porosty dřevin, pokud celková plocha kácených zapojených porostů dřevin nepřesahuje 40 m2,
c) pro porosty energetických dřevin nebo vánočních stromků zpravidla jednoho druhu, pěstovaných pro dosažení rychlé a vysoké produkce stromků nebo dřevní hmoty a s produkčním cyklem mezi sklizněmi do 10 let,
d) pro ovocné dřeviny rostoucí na pozemcích v zastavěném území evidovaných v katastru nemovitostí jako druh pozemku zahrada nebo zastavěná plocha a nádvoří.
4. Vjezdy mimo silnice a místní komunikace
Na celém území národních parků je zakázáno vjíždět a setrvávat s motorovými vozidly a obytnými přívěsy mimo silnice, místní komunikace a místa vyhrazená orgánem ochrany přírody, s výjimkou vozidel definovaných v ustanovení § 16 odst. 2 písm. l) z. č. 114/1992 Sb.
Na celém území chráněných krajinných oblastí je zakázáno vjíždět a setrvávat s motorovými vozidly a obytnými přívěsy mimo silnice a místní komunikace a místa vyhrazená se souhlasem orgánu ochrany přírody, s výjimkou vozidel definovaných v ustanovení § 26 odst. 1 písm. c) z. č. 114/1992 Sb.
5. Vstup do klidového území
V klidových územích národního parku je zakázáno pohybovat se mimo cesty nebo trasy vyhrazené orgánem ochrany přírody, tj. turisticky značené trasy.
6. Sportovní a turistické akce
Na území národních parků mimo zastavěná území obcí a zastavitelné plochy obcí je zakázáno pořádat nebo organizovat sportovní, turistické nebo jiné veřejné akce mimo místa vyhrazená orgánem ochrany přírody (§ 16 odst. 2 písm. q) z. č. 114/1992 Sb.).
Každá akce se posuzuje individuálně, ale Správa NP vychází z pravidel viz níže v příloze ke stažení.
Na území CHKO v první a druhé zóně je zakázáno pořádat soutěže na jízdních kolech mimo silnice, místní komunikace a místa vyhrazená se souhlasem orgánu ochrany přírody.
Zároveň na území CHKO, kde byla současně vymezena ptačí oblast, je možné organizovat sportovní soutěže a jiné akce s hromadnou účastí, realizované mimo stálé sportovní areály a vyznačené turistické trasy jen s předchozím souhlasem Správy NP.
7. Filmové natáčení
Filmové natáčení doporučujeme v dostatečném předstihu konzultovat s odborným referentem oddělení státní správy. Osobní konzultaci doporučujeme předem domluvit, kontaktní informace zde.
8. Let dronem, modelem letadla
Na území národních parků mimo zastavěná území obcí a zastavitelné plochy obcí je zakázáno provozovat letadla způsobilá létat bez pilota nebo modely letadel (§ 16 odst. 2 písm. s) z. č. 114/1992 Sb.
Na území CHKO neplatí striktní zákaz pro lety dronem, ale nesmí dojít k rušení ptáků a ostatních živočichů.
9. Výzkum a monitoring
10. Jiné